Wietrzenie i wilgotność w tunelu ogrodowym i szklarni
Szklarnie i tunele foliowe powstają po to, aby ułatwiać ogrodnikom kontrolowanie warunków hodowli roślin. Nie jest tajemnicą, że wiele gatunków potrzebuje konkretnej temperatury, wilgotności, ogólnie – mikroklimatu – aby rozwijać się i dawać obfite plony. To zapewni im właśnie tunel foliowy, generujący wysokie temperatury i chroniący rośliny tak, że są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Jednym z czynników, jakie należy szczególnie uważnie kontrolować w przypadku tuneli foliowych jest wilgotność powietrza. Wpływ na nią ma głównie wietrzenie tunelu. Zobacz, jakie są najpopularniejsze metody wentylacji tunelu foliowego i jakie znaczenie ma ona dla jakości Twoich upraw.
Spis treści
- 1 Kontrolowanie mikroklimatu w szklarni i tunelu foliowym
- 2 Jaka temperatura i wilgotność w tunelu foliowym jest najlepsza?
- 3 Nadmierna wilgoć w tunelu – skutki
- 4 Jak kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza w tunelu foliowym?
- 5 Wietrzenie tunelu foliowego – metody
- 6 Tunel foliowy – wietrzenie a optymalne warunki uprawy roślin
Kontrolowanie mikroklimatu w szklarni i tunelu foliowym
Rolą ogrodnika jest kontrolowanie warunków panujących w tunelach foliowych, głównie wilgotności powietrza. To od jej poziomu zależy częstotliwość wietrzenia, jak również obfitość podlewania roślin. Warto mieć na uwadze dwa proste schematy, które obrazują, jak zmienia się mikroklimat tunelu foliowego wraz ze zmianami temperatury:
- Wzrost temperatury we wnętrzu tunelu foliowego —> spadek wilgotności względnej —> mniejsza zawartość pary wodnej w powietrzu;
- Spadek temperatury we wnętrzu tunelu foliowego —> wzrost wilgotności względnej —> większa ilość pary wodnej w powietrzu.
W ocenie tego, jaka wilgoć panuje w tunelu foliowym można posłużyć się obserwacjami, jednak bardziej precyzyjnych danych dostarczają profesjonalne urządzenia. Tunel foliowy możesz wyposażyć w higrometr w wersji prostej lub rozbudowanej do prowadzenia zintegrowanych pomiarów także temperatury i zawartości dwutlenku węgla.
Jaka temperatura i wilgotność w tunelu foliowym jest najlepsza?
W zależności od tego, co zawiera na sza uprawa w tunelu foliowym, zachodzi konieczność precyzyjnego dopasowania warunków – wilgotności i temperatury powietrza do wymogów konkretnych odmian.
Sprzyjające warunki dla pomidorów to wilgotność w przedziale 60-75%, a dla ogórków 75-85%. Oczywiście wiele osób decyduje się na jeden tunel foliowy i w nim hoduje kilka odmian roślin. Najbezpieczniej jest zatem utrzymywać wilgoć na poziomie od 50-80%, dopasowując ją także do warunków pogodowych panujących na zewnątrz.
Co do temperatury, optymalne warunki dla większości gatunków, w tym pomidorów i papryk to 27 stopni Celsjusza, a dla bakłażanów 28 stopni Celsjusza. Tunel foliowy zapewnia je bez problemu. Ważne, aby ciepłe powietrze docierało do szklarni równomiernie i w takim samym stopniu dochodziło do wszystkich roślin. O tym decyduje w dużej mierze lokalizacja szklarni i jej ekspozycja względem stron świata. Najlepiej, gdy tunel foliowy mieści się na południowej części działki.
Nadmierna wilgoć w tunelu – skutki
Niepoprawne wietrzenie tunelu przyczynia się do pogorszenia jakości upraw – sprzyja powstawaniu chorób pleśniowych i grzybowych roślin np. brunatnej plamistości na pomidorach.
Kiedy słońce mocno świeci, tunele ogrodowe szybko się nagrzewają. Temperatura w środku może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza. To warunki, które docenią egzotyczne rośliny, a niekoniecznie lokalne przysmaki. Te mogą słabnąć i więdnąć, wydając mało owoców.
Słabe owocowanie to efekt problemów z zapylaniem. Temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza nie są dobre nawet dla ciepłolubnych odmian pomidorów. Rozgrzany tunel foliowy utrudnia zawiązywanie się owoców, a zawiązki, które powstaną są słabe.
Jak kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza w tunelu foliowym?
Do udanej produkcji roślinnej konieczne jest wybranie odpowiedniego tunelu foliowego. Chodzi tu o taki model, który pozwala na wietrzenie i cyrkulację powietrza. Nadmiar ciepła jest wtedy skutecznie odprowadzany, można regulować poziom wilgoci. To ustalania jej poziomu doposaż tunel foliowy w higrometr z funkcją termometru. Obserwuj też zachowanie roślin i to, czy woda nie zbiera się w narożnikach szklarni. Tunel foliowy wietrz regularnie – to najprostszy sposób na to, aby wysoka temperatura spadła, a tunel wypełniło świeże, suche powietrze bogate w tlen.
Wietrzenie tunelu foliowego – metody
Wietrzenie tuneli foliowych najłatwiej przeprowadzić za sprawą podnoszonych kurtyn, otwartych okien i drzwi. Duży i profesjonalny tunel foliowy będzie potrzebował wentylatorów.
Wentylacja pasywna
Mniejsze, przeznaczone do użytku prywatnego tunele foliowe są zazwyczaj wentylowane właśnie w ten sposób. Pasywne metody polegają po prostu na rozszczelnianiu konstrukcji, poprzez otwieranie okien, drzwi, kurtyn bocznych.

Uchylane okno szklarni
Otwieranie drzwi tunelu foliowego
Aby metoda ta przyniosła skutek, należy mieć szklarnię czy tunel wyposażone w dwie pary drzwi położonych naprzeciwko siebie. Wietrzenie ma sens tylko w dni wietrzne, kiedy ruch powietrza jest odczuwalny. Ogrodnicy zwracają uwagę na słabe strony tej metody – otwarte drzwi umożliwiają wnikanie szkodników i ich żerowanie na plonach.
Uchylanie okien w przypadku tunelu foliowego
Tunel foliowy wyposażony w okna też zapewni dopływ powietrza do upraw, ale niekoniecznie poradzi sobie z regulacją wilgotności. Aby nie doprowadzić do zjawiska, gdzie ciepłe powietrze jest wypychane pod dach, a potem skrapla się i prowadzi do nadmiernego zawilgocenia roślin oraz gleby, trzeba zwrócić uwagę na lokalizację otworów.
Okna tunelu foliowego powinny być zlokalizowane możliwie jak najwyżej i naprzeciwko siebie. Jeżeli okna mają siatkę, to również stanowi ona pewne ograniczenie w przepływie powietrza. Z kolei jej brak oznacza nieskrępowany napływ owadów do tunelu foliowego.

Uchylane okno dachowe w szklarni
Boczne wietrzenie tunelu foliowego – podnoszenie kurtyn
Do produkcji roślinnej najlepszy okaże się stelaż tunelu foliowego wyposażony w boczne kurtyny foliowe podnoszone za pomocą korbek. W krótkim czasie odsłaniają się duże elementy ścianek, a tunel foliowy jest efektywnie wietrzony. Wilgotne, ciepłe powietrze wypływa poza obiekt, a do środka napływa suche powietrze osuszające tunel foliowy od wewnątrz. Stały obieg powietrza sprawia, że nie gromadzi się ono pod kopułą.

Podwijane okna boczne w tunelu foliowym
Tunel foliowy – wietrzenie bazujące na działaniach natury
Tunel wyposażony w zasłaniane wietrzenie dachowe, podnoszone kotary boczne z folii, okna i oczywiście drzwi można wietrzyć łatwo i tanio, wykorzystując naturalne zjawiska atmosferyczne. Efektywność tych działań zależy jednak w dużej mierze od tego, jakie warunki panują na zewnątrz – są nieskuteczne, gdy powietrze “stoi” i trudne do przeprowadzenia w dzień z silnymi podmuchami wiatru.
W czasie upałów okna/drzwi bywają otwarte nieustannie i nie ma konieczności dodatkowego wietrzenia, w chłodniejsze dni zaleca się krótkie, lecz intensywne wietrzenie tuneli foliowych.
Dla większej kontroli tuneli foliowych i celem uniezależnienia się od czynników pogodowych, można wyposażyć wnętrze szklarni w systemy wentylacji mechanicznej.
Wentylacja mechaniczna
Tunel foliowy większych rozmiarów, przeznaczony do upraw komercyjnych, można doposażyć w profesjonalny wentylator. Rolą zaawansowanych destratyfikatorów, które miksują i równomiernie rozprowadzają ciepłe powietrze jest także wyrównanie poziomu wilgoci, a nawet dezynfekcja i redukcja bakterii czy zarodniki grzybów.
Tunel foliowy – wietrzenie a optymalne warunki uprawy roślin
Wiesz już, jaka wilgotność w tunelu foliowym jest zalecana i w jaki sposób ją uzyskać oraz utrzymać na pożądanym poziomie. Za sprawą wietrzenia pasywnego i mechanicznego można wykreować też odpowiednią temperaturę, a co za tym idzie, sprawić, że tunel foliowy zapewni idealne środowisko do wzrostu i rozwoju roślin ciepłolubnych.
Już na etapie zakupu warto wybrać tunel foliowy z ruchomymi osłonami. Drzwi i okna z obu stron konstrukcji, a najlepiej ruchome kotary zapewnią cyrkulację powietrza i ochronią rośliny przed skutkami wysokiej temperatury oraz nadmiernej wilgoci. Rozwój roślin będzie łatwiejszy do kontrolowania, gdy we wnętrzu tunelu foliowego znajdzie się higrometr. Pamiętaj też o możliwości skorzystania z profesjonalnych narzędzi pomiarowych i obniżających automatycznie wysokie temperatury czy uruchamiających nawiew.