Wpływ księżyca na rośliny i ich uprawę

Wpływ księżyca na rośliny to jeden z wielu czynników, jakie warto brać pod uwagę w uprawianiu ogrodu. W jakiej fazie Księżyca najlepiej przesadzać rośliny? W jakiej fazie Księżyca wysiewać nasiona? Przekonaj się!

Wpływ księżyca na rośliny

 

Fazy księżyca

Każdy ogrodnik doskonale zdaje sobie sprawę z wpływu pogody na uprawy roślin zielnych. Sprawdzamy jej prognozy i zgodnie z jej rytmem wykonujemy wiele prac ogrodowych. Fazy Księżyca nie są już ani tak oczywiste, jednak z pewnością również warto brać je pod uwagę, planując wysiew warzyw, przycinanie i inne czynności pielęgnacyjne. Czy to możliwe, że Księżyc wpływa na nasze rośliny? Teoria ta może się wydawać mało prawdopodobna, jednak potwierdzają ją badania naukowe. Już sama świadomość istnienia pływów, podczas których poziom mórz w niektórych częściach kuli ziemskiej opada i rośnie w regularnym, miesięcznym cyklu, może dawać nam do myślenia, jak bardzo siła grawitacji Księżyca wpływa na naszą planetę.

Księżyc krąży wokół Ziemi, wykonując co miesiąc pełne okrążenie po orbicie. W tym czasie przechodzi on przez cztery fazy, z czego każda trwa około 7 dni. Cały cykl rozpoczyna nów, kiedy to noce są najciemniejsze. W I kwadrze widoczna jest wschodnia część Księżyca, przypominająca kształtem literę “D”. Z każdym dniem staje się ona większa, aż do osiągnięcia pełni. Pełną tarczę Księżyca widać dzięki linearnemu ustawieniu ciał niebieskich: Księżyc znajduje się w stosunku do Słońca dokładnie po przeciwległej części Ziemi. W ostatniej kwadrze Księżyc “zmniejsza się”, przyjmuje kształt sierpa i robi się coraz cieńszy.

Jak dokładnie wyglądają poszczególne fazy Księżyca?

  • Nów. Trwa on trzy dni, włączając dzień przed datą nowiu i dzień po dacie nowiu.
  • I kwadra. Okres ten obejmuje nów w czasie, gdy Księżyc jest niewidoczny do momentu oświetlenia połowy powierzchni – Księżyca przybywa.
  • II kwadra. Obejmuje ona okres od oświetlenia połowy powierzchni Księżyca do pełni – Księżyca przybywa.
  • Pełnia Księżyca. Pełnia trwa 3 dni, włączając dzień przed datą pełni i dzień po dacie pełni.
  • III kwadra. To okres od pełni (Księżyc jest całkowicie widoczny) do zakrycia połowy jego powierzchni – Księżyca ubywa.
  • IV kwadra. To okres widoczności połowy powierzchni Księżyca aż do nowiu, kiedy to staje się on niewidoczny – Księżyca ubywa.

Położenie Księżyca a efektywność prac wykonywanych w ogrodzie

Jak położenie Księżyca może wpływać na wegetację roślin? Nad tym zagadnieniem zastanawiano się już znacznie wcześniej. W 1923 roku przeprowadzono interesujący projekt badawczy, mający na celu sprawdzenie, w jaki sposób fazy Księżyca wpływają na kiełkowanie nasion gorczycy. Wyniki projektu okazały się zaskakujące. Okazało się, że wysiew nasion w okresie pełni Księżyca skutkował najszybszym wzrostem roślin. W toku dalszych badań dowiedziono, że światło Księżyca przyspiesza proces rozkładu skrobi w ziarnach, powodując w efekcie uwalnianie energii do rozwoju.

Z kolei niemiecki badacz Eugen Kolisko przeprowadził w latach 1927-1935 serię eksperymentów, w których przedstawił różnice w rozwoju roślin w zależności od kolejnych faz Księżyca. Przedmiotem jego badania były takie rośliny jak kapusta, fasola, por, pszenica, sałata i kukurydza. Co ciekawe, w każdym przypadku otrzymał podobne wyniki. Wysiew na dwa dni przed pełnią Księżyca skutkował lepszym wzrostem i większymi plonami. W jaki sposób można wykorzystać otrzymane wyniki badań? Przede wszystkim warto wziąć je pod uwagę, jeśli interesują nas naturalne sposoby uprawy roślin. Obecnie coraz częściej rezygnuje się ze sztucznych metod nawożenia roślin, a rosnącą popularnością cieszy się uprawa ekologiczna, opierająca się na zasadach biodynamiki. To metoda uwzględniająca nie tylko naturalne sposoby pielęgnacji roślin, ale także wpływ sąsiedztwa innych gatunków i oddziaływanie faz Księżyca na ich wzrost.

Faza księżyca a sadzenie roślin

Jak powstał kalendarz księżycowy?

Obserwacja otaczającego świata, w tym wpływu faz Księżyca na rośliny, pozwoliła na stworzenie kalendarza księżycowego (kalendarza biodynamicznego). Prezentuje on cykl procesów, jakim ulegają rośliny podczas poszczególnych faz Księżyca oraz wykaz zabiegów, jakie należy w danym czasie przeprowadzić. Jaki jest wpływ faz Księżyca na rośliny? Zdania są tu podzielone. Część zwolenników ogrodnictwa opartego na fazach księżycowych twierdzi, iż w okresie niskiej grawitacji bezpośrednio pod powierzchnią ziemi zbiera się więcej wilgoci, natomiast przy silnej grawitacji spychana jest ona w głąb. Znaczenie może też mieć poziom światła Księżyca docierającego do gruntu w poszczególnych fazach. Do niewielkich (jednak znaczących dla organizmów żywych) zmian może dochodzić również w polu elektromagnetycznym.

Oto kilka przykładów wykorzystania wpływu faz Księżyca na rośliny:

  • Rośliny, których części jadalne znajdują się nad powierzchnią ziemi (pomidory, sałata, kalafior, fasolka i inne) zaleca się sadzić w I kwadrze. W tym czasie rośnie energia Księżyca i poziom jego światła, a jednocześnie siła grawitacji sprawia, że woda podchodzi wyżej, wspierając rozwój roślin.
  • Warzywa korzeniowe (buraki, cebula, ziemniaki, marchew i inne) najlepiej sadzić w IV kwadrze lub w czasie nowiu, gdy wilgoć odpychana jest przez grawitację Księżyca, przedostając się do niższych części roślin, do bulw.
  • Niektórzy rozwijają powyższe teorie, odczytując pozycję Księżyca według znaków Zodiaku. Na przykład gdy Księżyc znajduje się w znaku Koziorożca, Panny i Byka należy zgodnie z odczytem sadzić rośliny korzeniowe. Z kolei gdy Księżyc znajduje się w znaku Ryb, Skorpiona i Raka, należy wysiewać rośliny liściaste. Kwiaty najlepiej sadzić w znaku Wodnika, Wagi i Bliźniąt. Przycinanie roślin i pielenie należy przeprowadzać, gdy Księżyc znajduje się w znaku Strzelca, Lwa i Barana.

I i II kwadra a uprawa roślin

Nasz artykuł ma formę poradnika, dlatego nie może w nim zabraknąć bardziej szczegółowych wskazówek dotyczących pielęgnacji i uprawy roślin zgodnie z kolejnymi fazami Księżyca. W I i II kwadrze, gdy Księżyc jest w czasie nowiu, warto przeprowadzać siew i sadzenie warzyw liściowych, a także krzewów owocowych i drzewek owocowych. To najlepsza pora na przygotowanie sadzonek do ukorzenienia i szczepienie, a także na zadbanie o stan gleby poprzez zasilanie i podlewanie roślin. Korzenie roślin są w tym czasie najmniej wrażliwe na uszkodzenia. Nie należy przeprowadzać cięć drzew, jednak jeśli już je rozpoczęliśmy, trzeba pamiętać, że nie powinno być ono zbyt intensywne, ponieważ może to spowodować nadmierny wyciek soku z roślin.

Jak jeszcze możemy wpłynąć na wzrost roślin i ich doskonałe plony, biorąc pod uwagę fazy Księżyca?

  • I i II kwadra to najlepszy okres na zbiór owoców i warzyw przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Są one w tym czasie najsmaczniejsze, a przy tym mają największą wartość odżywczą.
  • Uprawiając rośliny w ogrodzie, należy uwzględnić fazę Księżyca w pełni. W tym czasie trzeba przeprowadzać siew marchwi, rzodkiewki, cebuli, brukselki i kapusty. To także dobry czas na sadzenie ziemniaków i pomidorów.
  • Gdy Księżyc przechodzi w fazę pełni, warto przeprowadzić również takie zabiegi jak nawożenie roślin przyprawowych, pielenie, okopywanie, przerzedzanie wschodzących roślin, jak również niszczenie chwastów, zwalczanie szkodników i chorób.
  • W czasie pełni nie zaleca się przeprowadzać szczepień, przyszczykiwań, a także cięcia drzew i krzewów owocowych.

Wpływ faz Księżyca na rośliny: III i IV kwadra

III i IV kwadra to dobry czas na przesadzanie i sadzenie drzew, ponieważ rośliny szybciej ulegają regeneracji i szybciej przyjmują się w nowym miejscu. Z tego też powodu w tym czasie przeprowadzamy cięcie drzew. Co więcej, przycięte rośliny tracą mniej soków. Gdy Księżyca ubywa, nadziemne części roślin są mniej wrażliwe na wszelkie uszkodzenia. Naturalne metody uprawy roślin polegają między innymi na wykorzystaniu okresu III i IV kwadry na wysiew warzyw korzeniowych i motylkowych oraz na sadzenie roślin cebulowych. To również odpowiednia faza, by przeprowadzić zwalczanie chwastów, chorób i szkodników, a także usuwanie chorych pędów. W tym czasie uda nam się najskuteczniej zwalczać choroby roślin przy użyciu odpowiednich środków.

Jakie zabiegi jeszcze warto przeprowadzać w czasie III i IV kwadry?

  • Zbiór ziół,
  • Zbiór owoców i warzyw przeznaczonych do dłuższego przechowywania (dzięki temu pozostaną dłużej świeże),
  • Zbiór kwiatów (które również zachowają swoją świeżość na dłużej).

W czasie pełni Księżyca nie zaleca się wysadzania i wysiewania roślin, jak również wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, które mogłyby uszkodzić korzenie.

Prace ogrodnicze i rośliny. Wpływ faz Księżyca

Jak widzimy, planując prace w ogrodzie, należy uwzględnić fazę Księżyca, dzięki czemu nasze zbiory będą nie tylko bardziej okazałe, ale też na dłużej zachowają swoje właściwości. Jeśli chcemy wykorzystać kolejne fazy Księżyca w swoich uprawach na swoją korzyść, warto sięgnąć do wspomnianego kalendarza biodynamicznego. Na jego podstawie możemy zaplanować wszystkie prace związane z ogrodnictwem i cieszyć się ze wspaniałych plonów. Warto wiedzieć, że zasad dotyczących wykorzystania poszczególnych faz Księżyca na rośliny jest znacznie więcej, a brane są w nich pod uwagę różne właściwości roślin. Na przykład:

  • Moment pełni Księżyca to najlepszy czas przesadzania kwitnących roślin jednorocznych i dwuletnich.
  • Gdy Księżyc zbliża się do nowiu (czyli gdy Księżyca “ubywa”), warto przeprowadzić przesadzanie roślin przyprawowych hodowanych dla liści i łodyg, a następnie roślin hodowanych dla owoców i nasion.
  • Od fazy nowiu do pełni zbiera się rośliny o płodach, które znajdują się nad ziemią, czyli takich, które korzystają ze zwiększającego się światła nocnego.
  • Od pełni do nowiu zbiera się rośliny korzeniowe, ponieważ wówczas korzenie roślin zawierają więcej wody.

Pora zbioru wpływa na efektywność ziół, a nawet na występowanie ewentualnych skutków ubocznych po ich zażyciu. Należy je więc zbierać tuż po pełni Księżyca, kiedy to woda ucieka do korzeni, dzięki czemu łatwiej można pozyskać maksymalną koncentrację substancji leczniczych w częściach rośliny znajdującej się nad ziemią: kwiatach, łodygach i liściach. W okresie od pełni do nowiu, kiedy ilość światła księżycowego maleje, należy przesadzać rośliny wieloletnie z rozwiniętym systemem korzeniowym, ponieważ potrzebuje on wilgoci głęboko pod powierzchnią gleby. To również czas, gdy warto stosować nawożenie roślin z wykorzystaniem nawozów organicznych i mineralnych w stałej postaci. Przycinamy też rośliny w okresie spoczynku. Pełnia Księżyca to najlepszy czas na pobieranie sadzonek i pędów oraz na rozdzielanie korzeni i pnączy. Zbliżanie się do nowiu daje nam wskazówkę, że trzeba podjąć się takich zabiegów jak przekopywanie, oranie i spulchnianie gleby.