Wytrzymałe kwiaty na balkon – top 7 łatwych w uprawie roślin

Jesteś osobą zabieganą i nieraz zapominasz o podlaniu kwiatów? Często nie ma Cię w domu? Nie wiesz, czy Twoje rośliny dobrze znoszą mróz? Spróbujemy wskazać top 7 – niewymagające kwiaty balkonowe, które są odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz nie potrzebują bardzo częstego podlewania.

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Wytrzymałe kwiaty na balkon – czy jedyną opcją są kaktusy?

Nie istnieją kwiaty balkonowe, które wyglądają bardzo atrakcyjnie i pięknie kwitną, a wcale nie szkodzi im lekkie zaniedbanie. Przykładowo, pelargonia rabatowa jest w stanie gromadzić w sobie wodę, podobnie jak wspomniane kaktusy, natomiast pięciornik w ogóle nie lubi dużej ilości wody.

Jeśli regularne podlewanie sprawia Ci trudności, te rośliny wydają się strzałem w dziesiątkę. A może dla Twoich kwiatów problemem jest słoneczny balkon, na którym latem panują warunki jak na pustyni? Nie martw się. Znamy gości wprost z Afryki, którzy poczują się tam jak u siebie w domu!

Wygląd to nie wszystko – piękne i użyteczne rośliny na balkon

Niektóre gatunki to nie tylko wytrzymałe rośliny ozdobne, ale też surowiec o zastosowaniu medycznym albo doskonała przyprawa. Są wśród nich zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Przedstawiamy top 7 – ładne, wytrzymałe kwiaty na balkon, których uprawa nie powinna przysparzać wielu problemów.

Top 7 łatwych w uprawie, odpornych roślin balkonowych

  1. Pelargonie rabatowe (geranium)

Pelargonie, zwłaszcza te o zwisających kwiaty balkonowe, należą do najpopularniejszych roślin balkonowych. Kwitną na najróżniejsze kolory, od maja do późnej jesieni, w wiszących donicach wyglądają niezwykle efektownie.

Pelargonie rabatowe to jedna z grup tych kwiatów – jak sama nazwa wskazuje, świetnie nadająca się do uprawy w ogrodzie na rabatach, ale też jako rośliny doniczkowe na taras czy balkon. Oprócz kwiatów, ich ozdobą są dekoracyjne liście – w niektórych odmianach pelargonii mają one fioletową obwódkę lub przybierają ciekawe zabarwienie, a nawet pachną.

To wytrzymałe rośliny, które potrafią przetrwać krótkie okresy suszy dzięki temu, że ich liście oraz pędy gromadzą wodę. Nie ma zatem konieczności bardzo regularnego i częstego podlewania. Pelargonie potrafią się też szybko regenerować. Doskonale się czują na nasłonecznionym balkonie, ale mogą nawet rosnąć w półcieniu.

Niestety, są dosyć wrażliwe na niskie temperatury, więc trzeba je chronić przed mrozem. Wymagają też dość częstego nawożenia – nie może im zabraknąć zwłaszcza potasu, który wywiera pozytywny wpływ na kwitnienie.

Pelargonie to jednak nie tylko odporne kwiaty na balkon. W medycynie naturalnej znalazły szereg zastosowań, m.in. w leczeniu chorób płuc, problemów z układem pokarmowym, dolegliwości menstruacyjnych, a nawet trądziku.

Pelargonie rabatowe

Pelargonie rabatowe

  1. Pięciornik krzewiasty

Jeśli chodzi o niewymagające kwiaty na południowy balkon, pięciorniki będą idealnym wyborem. To rośliny wieloletnie, które uwielbiają promienie słoneczne, doskonale znoszą mróz, ale nie tolerują intensywnego podlewania. Właściwie, na co dzień nie należy ich nawadniać w ogóle, robimy to tylko w okresie suszy oraz tuż po ich zasadzeniu.

Spośród roślin kwitnących pięciorniki są też wyjątkowo odporne na choroby i szkodniki. Nie mają specjalnych wymagań co do jakości gleby (oprócz tego, że nie lubią wilgotnej ziemi), mogą rosnąć nawet na piasku. Częste nawożenie również nie jest konieczne. Pięciorniki bardzo dobrze się rozkrzewiają, tworząc gęste kępy. Niektóre egzemplarze tych roślin balkonowych mogą osiągać ponad metr wysokości.

Największą ich zaletą jest to, że obficie i pięknie kwitną – ich kwiatostany mogą przybierać barwę białą, różową, żółtą oraz różne odcienie pomarańczu. Kwiaty pojawiają się od czerwca do września, są pojedyncze i mają średnicę ok. 2 cm, w przypadku niektórych odmian wydzielają delikatny zapach.

Ważne, aby rośliny były umieszczone w pełnym słońcu – stanowiska półcieniste powodują, że ich kwiaty nie są w stanie rozwinąć się tak bujnie, natomiast na całkowicie zacienionym balkonie mogą nie zakwitnąć w ogóle.

Pięciornik krzewiasty

Pięciornik krzewiasty

  1. Bluszczyk kurdybanek (bluszczyk ziemny)

Te niewymagające kwiaty często bywają uważane za chwast, jednak w rzeczywistości są bardzo cenne ze względu na swoje właściwości. Ta zimozielona bylina m.in. pomaga wzmacniać odporność, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz wspiera proces gojenia się ran.

Jako roślina balkonowa czy ogrodowa uprawiany jest również ze względu na możliwość wykorzystania w kuchni. Kwiaty i młode listki bluszczyka to dość ostra, lekko gorzkawa przyprawa, szczególnie polecana do sałatek i dań mięsnych. Nic zatem dziwnego, że te odporne kwiaty przodują, jeśli chodzi o najbardziej polecane na balkon całoroczne rośliny.

Bluszczyk ma fioletowo-purpurowe lub niebieskawe kwiaty oraz sercowate liście z pofalowanym brzegiem. Rozmnaża się przez nasiona i rozłogi. Będzie dobrym wyborem na północny balkon, gdyż preferuje stanowiska półcieniste, a najlepiej całkowicie zacienione. W naturalnym środowisku rośnie na dość żyznych glebach, więc konieczne może być regularne nawożenie. Bluszczyk lubi też wilgotną ziemię.

  1. Smagliczka nadmorska

Gęste kwiatostany smagliczki ozdobią balkon wschodni, zachodni czy południowy przez całe lato. Te wytrzymałe kwiaty balkonowe lubią bowiem promienie słoneczne. Mogą też rosnąć w półcieniu, jednak wówczas kwitną mniej obficie. Kwiatostany wydzielają łagodny, lekko miodowy zapach i mają barwę fioletową, różową bądź białą.

Smagliczka nadmorska reprezentuje rośliny jednoroczne – gdy przekwitnie i wyda nasiona, zamiera. Nie trzeba jej bardzo obficie podlewać. Wprawdzie dobrze jest, kiedy stale utrzymujemy średnio wilgotną ziemię, ale jeśli czasem zapomnimy o nawadnianiu, nic się nie stanie, bo ten kwiat jest w stanie przetrwać bardziej suche okresy.

Gleba dla smagliczki wystarczy przeciętna, odczyn powinien być lekko kwaśny. Jako nawozu można użyć kompostu, ale te wytrzymałe kwiaty rosną bardzo dobrze nawet bez nawożenia. Rozmnażamy je przez nasiona, niezwykle skutecznie rozsiewają się też same.

Smagliczka nadmorska

Smagliczka nadmorska

  1. Stokrotka afrykańska (stokrotka alpejska)

Stokrotka afrykańska wspaniale reprezentuje efektowne i wytrzymałe kwiaty na balkon. Jej najpopularniejsze odmiany mają żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe lub fioletowe kwiaty, ale tak naprawdę wariantów barwnych jest bez liku. Kwiatostany są duże i rozłożyste, z kontrastowo zabarwionym środkiem, przypominają nieco kształtem margaretki.

Stokrotka afrykańska może osiągnąć wysokość nawet 0,5 m, stąd pięknie prezentuje się również na rabatach. W naturalnym środowisku, czyli Afryce, te wytrzymałe kwiaty są wieloletnie. W naszym klimacie, w gruncie, to roślina jednoroczna, jednak uprawianą w donicach stokrotkę można przezimować, przenosząc ją do pomieszczenia, w którym panuje temperatura nie wyższa niż 10 stopni i przycinając pędy.

Przez całą zimę trzeba ją regularnie podlewać, a od marca przenieść w nieco cieplejsze miejsce oraz przesadzić do świeżej ziemi. Potem regularnie możemy wystawiać ją na dwór na kilka godzin, uważając na przymrozki. W drugiej połowie maja stokrotka afrykańska jest już gotowa, aby stać na słonecznych balkonach lub zostać wysadzona do gruntu.

W przeciwieństwie do tych rosnących na ogrodowych rabatach stokrotki uprawiane jako rośliny balkonowe potrzebują regularnego nawożenia oraz dość częstego podlewania. Sadźmy je na dobrze przepuszczalnej ziemi, np. w wiszącej donicy. Dobrze czują się w pełnym słońcu, ale nie powinny stać na wietrznych balkonach.

Stokrotka afrykańska (stokrotka alpejska)

Stokrotka afrykańska (stokrotka alpejska)

  1. Grubosz (drzewko szczęścia)

Ten przedstawiciel rodziny gruboszowatych to egzotyczny gatunek, który chętnie zagości na słonecznym balkonie. Występuje w wielu odmianach, które nieco różnią się wyglądem. Do najpopularniejszych należą grubosz jajowaty i grubosz drzewiasty.

W upalne dni drzewko szczęścia wymaga wilgotnego podłoża, jednak generalnie nawadniamy je wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Zimą szczególnie należy wstrzymać się od obfitego podlewania, które może doprowadzić do gnicia korzeni. Grubosze to gatunki odporne na szkodniki i różne choroby roślin. Choć rosną wolno, mogą osiągnąć nawet metr wysokości.

Te wytrzymałe kwiaty lubią mieć dużo światła, jednak w pełnym słońcu szczególnie gorących dni ich liście mogą stawać się mocno czerwone, a w dalszej kolejności blaknąć. W związku z tym balkon zachodni czy też wschodni może się dla nich okazać lepszym wyborem niż południowy.

Rośliny te nie muszą być obsypane kwiatami, żeby prezentować się wspaniale. Takie miniaturowe drzewko o mięsistych liściach wzbogaci każde wnętrze, nadając mu nowoczesnego uroku, a także – jak wierzą niektórzy – przynosząc szczęście. Grubosze są wieloletnie i tylko te starsze egzemplarze zakwitają. Ma to miejsce na przełomie zimy i wiosny, o ile rośliny będą miały zapewnione odpowiednie warunki.

Jak sprawić, żeby drzewko szczęścia zakwitło? Kwiaty balkonowe muszą odczuć wyraźną różnicę temperatur, dlatego w październiku nie należy ich od razu chować do domu. Rośliny nie przetrwają przymrozków, ale jeśli temperatura wynosi jeszcze kilka stopni na plusie, grubosza warto zostawiać na dworze aż do późnej jesieni. Zdarza się, że mimo starań nie zakwitnie w ogóle, ale jeśli uda się go do tego pobudzić, rozwinie biało-różowe kwiaty, zebrane w kwiatostany o groniastym kształcie.

Grubosz

Grubosz

  1. Bakopa

Jeśli chcemy mieć naprawdę wytrzymałe kwiaty na balkon, świetnym wyborem będzie również bakopa. Ta jednoroczna roślina między czerwcem a wrześniem stroi się w fantastyczne, białe, niebieskawe bądź różowo-fioletowe kwiaty.

Idealnie sprawdzi się w wiszącej donicy na słonecznym balkonie, bo w cieniu kwitnienie przebiega znacznie słabiej. W odpowiednich warunkach powinna jednak cieszyć oko aż do pierwszych przymrozków.

Roślinę należy systematycznie podlewać, gdyż preferuje stale wilgotne podłoże – w naturalnych warunkach porasta brzegi, a nawet dna zbiorników wodnych. Trzeba ją posadzić na dobrze przepuszczalnej ziemi, nie wymaga jednak częstego nawożenia.

Podsumowanie

Jeśli na Twoim balkonie kwiaty doniczkowe nie czują się zbyt dobrze, z pewnością problemem są nieodpowiednie dla nich warunki. Nie wszystkie gatunki roślin dobrze czują się w pełnym słońcu, a są to warunki, jakie często muszą znosić, gdy mamy niezacieniony balkon południowy.

Jeśli dodatkowo zapominasz o regularnym podlewaniu przez całe lato, jest to gotowy przepis na katastrofę. Równie często zdarza się, że roślinom balkonowym szkodzą niskie temperatury, gdy zapomnimy o ich schowaniu wraz z nadejściem pierwszych przymrozków.

Na szczęście istnieją gatunki, którym niestraszne jest nasze zapominalstwo ani spartańskie warunki na naszym balkonie. Mamy nadzieję, że dzięki temu zestawieniu znajdziesz kwiaty doniczkowe, które pięknie kwitną, a jednocześnie są odporne na zmienne warunki atmosferyczne i nie wymagają częstego podlewania.