Z czego można zrobić wino domowe? Jakich owoców i innych składników warto użyć?
Czy kiedykolwiek chciałeś zrobić własne wino w domu? W takim wypadku z pewnością zadowoli Cię informacja, że w rzeczywistości nie jest to tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy kilka prostych składników i odrobina cierpliwości. W naszym tekście opiszemy podstawowe składniki i kroki niezbędne, aby zrobić domowe wino.
Spis treści
- 1 Jakie są niezbędne składniki potrzebne do zrobienia domowego wina?
- 2 Niezbędne składniki do produkcji domowego wina — krótki przegląd. Z czego zrobić wino?
- 3 Produkcja wina — ile owoców trzeba zużyć?
- 4 Proces produkcji wina — jak zrobić wino w warunkach domowych?
- 5 Butelkowanie wina
- 6 Jakie mogą być korzyści z produkcji własnego wina?
- 7 Produkcja domowego wina z owoców. Dlaczego warto się za to zabrać?
- 8 Jak zrobić domowe wino? Podsumowanie
Jakie są niezbędne składniki potrzebne do zrobienia domowego wina?
Po co robić własne wino, skoro można je po prostu kupić w sklepie? Cóż, po pierwsze, produkcja domowego wina może być świetną zabawą. Dzięki takiemu działaniu jesteś w stanie poeksperymentować z różnymi owocami, by sprawdzić, jak zmieni się smak wina.
Ponadto możesz być dumny ze świadomości, że wykonałeś cały proces od początku do końca (oczywiście, o ile Ci się uda).
I wreszcie, domowe wino jest często tańsze niż gotowe trunki, które możemy znaleźć na sklepowych półkach.
Niezbędne składniki do produkcji domowego wina — krótki przegląd. Z czego zrobić wino?
Najważniejszym składnikiem wina są oczywiście owoce, w tym w szczególności winogrona. Rodzaj winogron, których użyjesz, wpłynie na smak, jaki będzie miało wino domowe.
Przykładowo, winogrona Cabernet Sauvignon są używane do produkcji czerwonego wina, a winogrona Chardonnay — białego. Możesz uprawiać własne winogrona lub — jeśli warunki Ci na to nie pozwalają — poszukać świeżych owoców w sklepie.
Winogrono to najczęściej wybierany, ale wcale nie jedyny możliwy gatunek owoców, które można wykorzystać w celu stworzenia wina. Z jakich jeszcze owoców można stworzyć ten trunek? Możliwości jest wiele — poniżej znajdziesz niektóre z nich:
- truskawki,
- gruszki,
- jabłka,
- śliwki,
- porzeczki,
- maliny,
- wiśnie,
- czereśnie.
Niezależnie od tego, na jaki wariant ostatecznie się zdecydujesz, pamiętaj, by były to świeże i zdrowe owoce. Oprócz tego ważne jest, by w celu zrobienia wina wykorzystać soczyste owoce. Dzięki temu będziemy mogli przygotować więcej trunku.
Jeśli chodzi o owoce, to warto wybierać do produkcji wina wytwory pochodzące z ekologicznych upraw oraz lokalnych sadów.
Jeśli zrobisz zakupy w supermarkecie, nie oznacza to jeszcze, że nie jesteś w stanie przygotować dobrego wina. Istnieje jednak wówczas spore ryzyko, że stworzone przez Ciebie wino z kupnych owoców nie będzie miało tak wyrazistego aromatu, nawet jeśli winogrona, porzeczki czy jeżyny puściły sok.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą różne owoce. Dzięki temu możemy zyskać nowy, unikatowy smak. Dzika róża i czereśnie czy wiśnie i porzeczki to tylko niektóre spośród wszystkich dostępnych wariantów.

Ważne jest, by w celu zrobienia wina wykorzystać soczyste owoce
Z czego zrobić wino, jeśli nie z owoców?
Podczas produkcji wina nie jesteś ograniczony wyłącznie do owoców. Wydaje się, że jest wręcz przeciwnie: w celu stworzenia wina możesz wykorzystać również takie rozwiązania jak na przykład… ryż, róże (w szczególności dzika róża) czy kwiaty czarnego bzu. Szczególnie nalewki z czarnego bzu to aromatyczne trunki.
Produkcja wina — ile owoców trzeba zużyć?
Jak wiele owoców trzeba zużyć podczas przygotowywania domowego wina? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie — proporcje będą różnić się w zależności od wybranego gatunku. I tak na przykład:
- w przypadku owoców takich jak agrest czy jabłko potrzebujemy ok. pięciu kilogramów, by móc stworzyć ok. 2 litrów wina,
- jeśli przygotowujesz wino z porzeczek, jagód lub jeżyn, możesz z tej samej ilości owoców otrzymać nawet 3 litry wina.
Oczywiście, wina mocniejsze będą wymagały mieszanki zawierającej większą ilość owoców. Zasadniczo, im więcej naturalnego cukru zawiera dany gatunek owoców, tym więcej mocnego wina da się przygotować, a drożdże winne będą szybciej się rozmnażać.
Drożdże (drożdże winiarskie)
Drożdże to mikroorganizmy, które fermentują cukry do alkoholu i dwutlenku węgla. Drożdże winiarskie są dostępne w większości sklepów z piwem domowym.
Istnieje wiele różnych odmian drożdży winiarskich, z których każda ma swoje własne cechy. Możesz eksperymentować z różnymi drożdżami, aby zobaczyć, jaki wpływ mają na gotowy produkt.
Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie owoce wymagają zastosowania drożdży winnych. Przykładowo, w przypadku porzeczki czy winogrona wystarczy odpowiednie połączenie wody, owoców i cukru. Z kolei wiśnie i czereśnie powinny zostać poddane działaniu drożdży.
Cukier
Cukier jest potrzebny do zajścia procesu fermentacji. Możesz do tego zadania użyć zwykłego cukru lub możesz kupić specjalny słodzik do produkcji wina. Ilość użytego cukru wpłynie na słodycz i zawartość alkoholu w winie.
Ile kg cukru należy stosować, by fermentacja wina przebiegła w prawidłowy sposób, a smak trunku był mocny?
Odpowiedź na pytanie może być tylko jedna: to zależy. Przykładowo, w przypadku, gdy przygotowujemy trunek na bazie winogron, 2 kg cukru powinno wystarczyć na 10 kg owoców.
Jeśli mamy do czynienia z kwaśniejszymi owocami, możemy dodać kolejną partię cukru tak, aby było to łącznie ok. 3 kg słodzika. Oczywiście, w przypadku słodszych odmian 2 kg cukru może wystarczyć nawet na 12-15 kg owoców.
Woda
Woda nie jest niezbędnym składnikiem wina, ale dodaje się ją w celu rozcieńczenia soku winogronowego przed fermentacją i uzupełnienia butelek po fermentacji. Zbyt duża ilość wody sprawi, że wino będzie zbyt słabe, więc uważaj, aby nie dodać jej za dużo!

Produkcja wina z winogron
Proces produkcji wina — jak zrobić wino w warunkach domowych?
Nie będziemy tu opisywać szczegółowo kolejnych kroków produkcji wina. Warto jednak, byś poznał przynajmniej najważniejsze informacje na ten temat.
Jeśli chcesz zrobić wino domowe, musisz wiedzieć, że pierwszym krokiem jest zmiażdżenie owoców winogron.
Możesz to zrobić ręcznie, ale znacznie łatwiej jest użyć kruszarki do winogron. Owoce należy zmiażdżyć na małe kawałki, mniej więcej wielkości grochu.
Dodanie drożdży
Po zmiażdżeniu winogron dodaje się do nich drożdże — jest to warunek niezbędny podczas produkcji wina, który rozpoczyna proces fermentacji. Drożdże zamieniają w alkohol cukier zawarty w owocach.
Proces fermentacji
Po dodaniu drożdży rozpocznie się proces fermentacji — to w efekcie tego zjawiska powstaje wino. Proces ten może trwać od kilku dni do kilku tygodni — jest to ściśle uzależnione od rodzaju użytych winogron i drożdży.
W tym czasie wino należy przechowywać w ciemnym miejscu w stałej temperaturze (od 15 do 20 stopni w skali Celsjusza).
Aby móc prawidłowo sfermentować wino, owoce nie wystarczą. Jeśli chodzi o niezbędne akcesoria, zalicza się do nich m.in.:
- gąsiorek z rurką fermentacyjną,
- butelki.
Jeśli chodzi o drożdże winne, musimy rozpuścić je w ciepłej, przegotowanej wodzie z dodatkiem cukru. Następnie należy odstawić powstałą w ten sposób mieszaninę w ciepłe miejsce — najlepiej na około pięć dni.
Kolejnym ważnym etapem jest moszcz, czyli rozgniecione owoce. Aby wykonać to zadanie, można rozgnieść je z użyciem domowego wyposażenia (łyżka, tłuczek itp.), maszynki do mielenia mięsa bądź blendera. Jeśli zakończyliśmy już przygotowanie moszczu, musimy wlać rozgniecione owoce do gąsiora, następnie zaś zamykamy gąsior korkiem i odstawiamy tak przygotowany na kilka dni. W tym czasie powinna rozpocząć się fermentacja.
Fermentacja cicha
Po 2 tygodniach przechowywania moszczu w chłodnej piwnicy należy — po wcześniejszym odlaniu płynu znad osadu — wylać go i ponownie wlać płyn znad osadu.
Po tym działaniu trzeba ponownie zamknąć gąsiorek, opatrzyć go w rurkę fermentacyjną i odstawić pojemnik na kilka miesięcy. To właśnie wtedy odbywa się właściwa fermentacja (cicha fermentacja) oraz klarowanie wina.
Butelkowanie wina
Po wyprodukowaniu wino jest gotowe do butelkowania. Wyraźnym sygnałem pokazującym, że możemy zabrać się za butelkowanie, jest bulgotanie w rurce fermentacyjnej.
Pamiętaj, aby używać czystych butelek z dobrze dopasowanymi zakrętkami; w przeciwnym razie wino może się przedwcześnie zepsuć. To wszystko — teraz zrobiłeś własne domowe wino! Warto, by przeznaczone do tego zadania butelki miały ciemny kolor. Nie chodzi o to, by pasował do nich kolor trunku, ale o ochronę przed działaniem promieni słonecznych.
Jeśli chodzi o butelki, to powinny one znajdować się w pozycji leżącej. Tak przygotowane trunki należy przechowywać w zaciemnionej piwnicy. Warto regularnie przekręcać butelki z jednej strony na drugą, by nawilżyć całą powierzchnię korka.

Butelkowanie wina w domowych warunkach
Jakie mogą być korzyści z produkcji własnego wina?
Tworząc wino domowej roboty, możesz mieć pewność, że cieszysz się wyjątkowym produktem. Żadne dwie partie domowego wina nie będą dokładnie takie same, nawet jeśli zastosujesz ten sam przepis co do joty.
Dzieje się tak dlatego, że każdy owoc jest niepowtarzalny i nadaje produktowi końcowemu swój subtelny smak. Ponadto drożdże używane do fermentacji są; w pewnym sensie ewoluują one, powodując ciągłe zmiany aromatu wina.
Oznacza to, że każda butelka domowego wina będzie naprawdę jedyna w swoim rodzaju — jest to coś, z czego możesz być dumny jako znakomity winiarz.
Skosztuj wina
Oprócz cieszenia się pysznym i wyjątkowym produktem robienie własnego wina może być również świetną zabawą. Proces produkcji wina może być po prostu interesującym hobby.
A ponieważ to Ty odpowiadasz za produkcję, masz pełną kontrolę nad każdym aspektem procesu, od selekcji winogron po końcowe blendowanie.
Niezależnie od tego, czy wolisz wytrawną czerwień, czy słodką biel, nie ma ograniczeń co do tego, co możesz osiągnąć, robiąc własne wino w domu.
Produkcja domowego wina z owoców. Dlaczego warto się za to zabrać?
Robienie własnego wina w domu może być zabawnym i satysfakcjonującym doświadczeniem. Możesz cieszyć się wyjątkowym produktem, który sam wykonałeś, i możesz wykazać się pewną dozą kreatywności, jeśli chodzi o smaki i aromaty.
Ponadto jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na drogim winie kupowanym w sklepie.
Jeśli chcesz zrobić własne, dobre wino, potrzebujesz tak naprawdę tylko kilku podstawowych składników, by fermentacja przyniosła pyszny trunek. Najważniejszym składnikiem są oczywiście owoce, ale potrzebne będą również drożdże, cukier, woda i kilka butelek.
Proces jest stosunkowo prosty: wystarczy zmiażdżyć winogrona, dodać drożdże, pozwolić na fermentację, przecedzić wino i zabutelkować.
Produkcja własnego wina ma wiele zalet. Poza satysfakcją z samodzielnego stworzenia niepowtarzalnego trunku będziesz mógł się cieszyć wyjątkowym smakiem niż masowo produkowane wina ze sklepu. A jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na winie, domowe wino jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.
Jak zrobić domowe wino? Podsumowanie
Jeśli chcesz zrobić własne wino w domu, zbierz potrzebne owoce oraz inne składniki, a następnie spróbuj stworzyć trunek we własnym zakresie — być może będzie to dla Ciebie początek nowej przychody.
Choć od momentu, w którym zaczniemy dobierać nasze ulubione owoce oraz przygotowywać domowe wino, do jego degustacji może minąć nawet wiele miesięcy, to nie należy się zrażać. Wręcz przeciwnie — warto potraktować to jako swego rodzaju przygodę.