Zagospodarowanie terenu przed ogrodzeniem. Jak stworzyć harmonijną kompozycję?
Właściwe zagospodarowanie terenu przed ogrodzeniem to ważny aspekt, jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni znajdującej się wokół posesji. Dobierz dobre rozwiązania, a stworzysz taką przestrzeń w pobliżu ogrodzenia, która będzie nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełni oczekiwania użytkowe. Jako właściciel działki masz możliwość decydowania o takich aspektach jak m.in. kształt, styl oraz typ obiektów małej architektury, które ostatecznie znajdą się na terenie przed ogrodzeniem ogrodu. Możesz decydować również o rodzaju ogrodzenia, co również wpływa na wygląd posesji.
Z jednej strony jest to niezwykle szerokie pole manewru, z drugiej zaś — spora odpowiedzialność, ponieważ to głównie od Ciebie zależy, jak będzie prezentowała się uprawa wokół ogrodu. Zanim jednak wyruszysz ochoczo do ogrodu, by zagospodarować teren przed ogrodzeniem, przeczytaj nasz tekst.
Spis treści
Zagospodarowanie terenu przed ogrodzeniem — o czym warto wówczas pamiętać?
Podstawowym aspektem, jeśli chodzi o zagospodarowanie terenu przed ogrodzeniem, jest ocena informacji znajdujących się w MPZP — Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to dokument, z którego możemy się dowiedzieć, czy postawienie na posesji np. drzewa jest dozwolone z prawnego punktu widzenia.
Jeśli bowiem drzewo to będzie wysokie, jego gałęzie mogą zajmować teren przed ogrodzeniem, ale także wykraczać poza granice działki oraz nachodzić na przestrzeń należącą do właściciela posesji sąsiadującej z naszą. Tak samo wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wyższe krzewy itp. Zobacz jakie drzewa posadzić wzdłuż ogrodzenia.
Projekt zagospodarowania terenu to dokument, który warto przejrzeć jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.
Oprócz tego musisz sprawdzić, czy ogrodzenie frontowe Twojej posesji pokrywa się z granicą działki. Dlaczego to takie ważne? Już spieszymy z wyjaśnieniem: jeśli do Twojej posesji przylega od strony drogi pas ziemi, może okazać się, że nie masz prawa do tego, by zagospodarować teren po zewnętrznej stronie ogrodzenia. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w księgach wieczystych
Z kolei w sytuacji, gdy teren przylegający do naszej posesji jest działką z tzw. prawem przechodu (lub prawem przejazdu), plany dotyczące sposobu zagospodarowania terenu należy przedyskutować z właścicielem.
Krzewy i rośliny pnące
Nie musimy chyba podkreślać, że odpowiednio dobrane rośliny są w stanie nadać ogrodowi — również w miejscu, w którym znajduje się jego ogrodzeni — nietuzinkowy wygląd. Odpowiedni dobór gatunków i odmian roślin posadzonych przy ogrodzeniu jest niezbędny, jeśli chcesz stworzyć estetycznie wyglądające ogrodzenie — to nie ulega żadnym wątpliwościom.
Jeśli chodzi o rośliny zielone, masz naprawdę spore możliwości wyboru. Przykładowo, możesz zdecydować się na szpaler krzewów, czyli nasadzenie kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu (w zależności od rozmiarów posesji, a co za tym idzie — długości ogrodzenia) egzemplarzy w rządku, jeden po drugim. Ciekawym rozwiązaniem są takie gatunki krzewów jak np.:
- jałowiec chiński (zimozielony krzew z rodziny cyprysowatych),
- świerk (a konkretnie: świerk kłujący, czasem określany również jako świerk srebrny) – niewielkie drzewo o charakterystycznych, rozłożystych gałęziach.
Te potężne, rozłożyste krzewy mogą z łatwością stać się naturalnym ogrodzeniem dla Twojego przydomowego ogrodu.
Oprócz krzewów czy niewielkich drzew warto zdecydować się również na zasadzenie niewielkich krzewów oraz roślin pnących. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługują między innymi następujące gatunki:
- bluszcz pospolity,
- powojnik alpejski,

Żywopłot przed ogrodzeniem
Generalnie, nie są to szczególnie wymagające krzewy, jeśli chodzi o podlewanie, nawożenie czy dostęp do światła słonecznego. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że tego typu okazy zazwyczaj potrzebują specjalnej pielęgnacji, jeśli zdecydujesz się z ich użyciem zagospodarować teren przed ogrodzeniem.
Wynika to z prostego faktu: niektóre rośliny niezbyt dobrze znoszą niesprzyjające warunki wzrostu, a wszystko wskazuje na to, że teren przed ogrodzeniem jest jednym z takich miejsc. Łatwo możemy sobie wyobrazić, że gąszcz roślin zgromadzonych na niewielkiej przestrzeni utrudni krzewom i kwiatom rozwój i dostęp do wody itp.
Ponadto, umieszczenie w jednym szpalerze odmian różniących się między sobą pod kątem wymogów uprawowych również może utrudnić pomyślną uprawę. Jest tak np. w sytuacji, gdy niektóre rośliny mogą dobrze znosić suszę, inne zaś niszczeją, jeśli choćby chwilowo cierpią na brak wody.
Nie postrzegaj jednak pielęgnacji roślin jako wielkiego wyzwania. Wręcz przeciwnie — pędy gęste, ale równo przystrzyżone mogą stać się cenną ozdobą naszej posesji, tworząc piękne, zielone ściany. Z uwagi na swoją gęstą koronę czy rozłożyste gałęzie tego typu krzewy czy drzewka osłonią posesję przed wzrokiem ciekawskich przechodniów, a jednocześnie ozdobią przestrzeń ogrodową.
Warto zwrócić uwagę również uwagę na inne korzyści, które może przynieść Ci naturalna, zielona bariera na skraju posesji — gąszcz roślin zatrzyma kurz, który naturalnie zbiera się na ulicy, w tym w szczególności w pobliżu drogi.
Pamiętaj o pielęgnacji roślin w ogrodzie!
Rzecz jasna, właściciele posesji nie powinni podczas pielęgnacji roślin zasadzonych przy ogrodzeniu ograniczać się wyłącznie do przycinania wystających gałęzi. Wręcz przeciwnie — zanim postanowisz zagospodarować teren przed ogrodzeniem z użyciem danego gatunku, musisz sprawdzić wymogi uprawowe danej rośliny. Przykładowo, hortensja pnąca oraz tawuła japońska to takie rośliny, które źle radzą sobie z suszą.

Rośliny przy ogrodzeniu
Kamyki i obiekty małej architektury, czyli jak ozdobić teren przed ogrodzeniem?
Nie każdy ma czas i chęć pielęgnować rośliny. Skoro robimy to już w głównej części ogrodu, po co dodawać sobie wysiłku? W takiej sytuacji można zastanowić się nad korą drzewną i/lub kamykami ozdobnymi. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć widoku nierówno przyciętej trawy przed ogrodzeniem.
Przygotowana w ten sposób warstwa może stanowić świetne podłoże pod obiekty małej architektury. Co zalicza się do obiektów małej architektury? Do kategorii tej zaliczamy na przykład:
- obiekty kultu religijnego, przez co rozumie się różnego rodzaju kapliczki, krzyże czy figury świętych,
- posągi i figurki ozdobne, w tym np. krasnale ogrodowe,
- ogrodzenia, altany, fontanny,
- piaskownice, huśtawki, place zabaw,
- duże stojące lampiony świetlne, ale także nowoczesne lampy automatyczne,
- duże donice ozdobne.

Kamienie ozdobne przed ogrodzeniem
Jak zagospodarować teren przed ogrodzeniem? Podsumowanie
Jak widzisz, możliwe jest zagospodarowanie terenu przed ogrodzeniem na różne sposoby. Niezależnie od tego, jaką metodę działania wybierzesz, Twoim celem powinno być stworzenie estetycznej i przyjaznej przestrzeni wokół posesji.
Sukces pomogą Ci osiągnąć takie rozwiązania jak np. dobrze dobrane rośliny ogrodowe. To jednak nie jedyne dostępne rozwiązanie. Oprócz tego warto zagospodarować teren przed ogrodzeniem z użyciem małej architektury.
Jeśli odpowiednio urozmaicisz teren przed ogrodzeniem, będziesz mógł z łatwością odgrodzić się nawet d ruchliwej ulicy, a piękny dom, w którym mieszkasz, oraz otaczający go ogród staną się Twoim azylem.