Zastosowanie cynamonu do kwiatów doniczkowych
Cynamon to aromatyczna przyprawa, zwykle używana jako dodatek do deserów, ciast czy kawy. Może mieć jednak znacznie szersze zastosowanie – nie wszyscy wiedzą, że bardzo przydaje się w pielęgnacji roślin uprawianych w doniczkach. Cynamon można stosować bezpośrednio lub przygotować na jego bazie znakomite domowe preparaty, które pomagają zwalczać choroby i szkodniki oraz poprawiają kondycję roślin.
Spis treści
- 1 Jak wykorzystać właściwości cynamonu w uprawie roślin doniczkowych?
- 1.1 Cynamon pomoże zwalczyć choroby grzybowe roślin doniczkowych
- 1.2 Cynamon to doskonały sposób na pozbycie się pleśni w doniczce
- 1.3 Cynamon przyspiesza regenerację roślin
- 1.4 Cynamon to naturalny ukorzeniacz w uprawie roślin doniczkowych
- 1.5 Jego zapach odstrasza mrówki, muszki i komary
- 1.6 Czy cynamon odstrasza przędziorki atakujące rośliny doniczkowe?
- 2 Jak stosować cynamon do kwiatów doniczkowych? Podsumowanie
Jak wykorzystać właściwości cynamonu w uprawie roślin doniczkowych?
Cynamon pomoże zwalczyć choroby grzybowe roślin doniczkowych
Cynamon pomaga w walce z chorobami grzybowymi atakującymi rośliny doniczkowe. Jeśli zauważysz, że Twoje okazy zaczęły gnić lub pojawiła się na nich pleśń, nie czekaj. Zaatakowane kwiaty i liście należy nim posypać lub spryskać.
Oprysk z tej popularnej przyprawy można łatwo przygotować, mieszając 3-4 łyżki cynamonu z litrem wody. Miksturę pozostawiamy na noc w naczyniu z pokrywką, np. słoiku, a kolejnego dnia odcedzamy i przelewamy do butelki z dozownikiem. Spryskujemy rośliny raz na tydzień. W przypadku gnicia rośliny od łodygi można delikatnie wymieszać z cynamonem wierzchnią warstwę ziemi w doniczce.
Cynamon to doskonały sposób na pozbycie się pleśni w doniczce
Jeśli zauważyliśmy, że na ziemi w doniczce pojawiła się pleśń, to również warto wykorzystać cynamon. Wystarczy rozsypać go na jej powierzchni, a problem powinien zniknąć, choć czasami zabieg trzeba powtarzać (jeśli pleśni jest naprawdę dużo, lepiej przesadzić rośliny do nowej ziemi). Przyprawa wewnątrz doniczki zapobiega również nawrotom grzyba w przyszłości, przy okazji wydzielając przyjemny zapach.
Cynamon przyspiesza regenerację roślin
Uszkodzone korzenie, łodygi czy liście roślin są doskonałą drogą, przez którą mogą wniknąć szkodliwe mikroorganizmy. Antybakteryjne właściwości cynamonu skutecznie temu zapobiegają i pomagają w szybszym zabliźnieniu się rany. Wystarczy posypanie nim nadłamanych części rośliny lub miejsc po zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak przycinanie pędów lub korzeni.
Cynamon to naturalny ukorzeniacz w uprawie roślin doniczkowych
Cynamon wspaniale wzmacnia sadzonki roślin doniczkowych, sprawiając, że zyskują one większą odporność na choroby bakteryjne i grzyby. W tym celu wystarczy posypanie przyprawą końcówki sadzonki przed wsadzeniem jej do ziemi. Jeśli chcemy, by korzenie szybciej rosły, możemy dodatkowo co tydzień podlewać nasze rośliny wodą z cynamonem.
Jego zapach odstrasza mrówki, muszki i komary
Inwazja mrówek w donicach ustawionych w ogrodzie, na balkonie, a nawet wewnątrz domu, może być prawdziwym utrapieniem. Przeważnie poszukują one wody, ale możesz je skutecznie zniechęcić do swoich roślin, obsypując ziemię w doniczce cynamonem. Jego zapach odstraszy również komary i muszki, które uprzykrzają nam letni wypoczynek, oraz wiele szkodników atakujących owoce, warzywa czy zioła uprawiane w donicach.

Zastosowanie cynamonu do kwiatów doniczkowych
Czy cynamon odstrasza przędziorki atakujące rośliny doniczkowe?
Owszem, może być naszym sprzymierzeńcem w walce z przędziorkami, częstymi szkodnikami w uprawie roślin, ale nie wystarczy sam cynamon. Potrzebujemy jeszcze szarego mydła w płynie, świeżego czosnku, suszonych ziół prowansalskich oraz goździków. Przygotujemy z nich oprysk.
Najpierw łyżeczkę goździków, łyżeczkę cynamonu i dwie łyżeczki mieszanki ziół zalewamy litrem wrzątku i dokładnie mieszamy. Odstawiamy, by wywar lekko przestygł, po czym dodajemy dwie duże łyżki rozgniecionego czosnku i znów pozostawiamy.
Po upływie około godziny należy odcedzić mieszankę, przelać do pojemnika z końcówką, którą można pryskać rośliny, a następnie dodać kropelkę mydła. Tak przygotowany oprysk powinien być od razu wykorzystany. Można go powtarzać co trzy dni przez dwa tygodnie lub do momentu ustąpienia problemu.

Opryskiwanie kwiatu roztworem z cynamonu
Jak stosować cynamon do kwiatów doniczkowych? Podsumowanie
Zastosowanie cynamonu w domu jest bardzo szerokie. Nie tylko przydaje się w kuchni czy ogranicza rozwój roztoczy, ale służy też roślinom uprawianym przez nas na parapetach, na balkonach czy w ogrodzie. Nadaje do spryskiwania i podlewania roślin, często sypie się go również bezpośrednio do doniczek.
Oprysk z cynamonu powinien być zaaplikowany na roślinę, którą zaatakowały grzyby. Wsypany do doniczki pomaga zlikwidować znajdującą się w ziemi pleśń i zapobiega jej ponownemu pojawianiu się. Antyseptyczne właściwości cynamonu sprawiają, że jest on doskonałym środkiem przyspieszającym regenerację roślin uszkodzonych lub poddanych przycinaniu. Zawiera ponadto substancje wspomagające rozwój korzeni (wystarczy obtoczyć w nim końcówkę sadzonki mającej się ukorzenić).
Zapach cynamonu odstrasza owady wabione do roślin rosnących w naszym domu czy ogrodzie, np. mrówki, muszki i komary. Zniechęca również niektóre szkodniki upraw – w połączeniu z innymi składnikami powstanie z niego mikstura zwalczająca żerujące na roślinach przędziorki.