Zbiornik na deszczówkę, czyli rozwiązanie praktyczne i ekologiczne

Osoby oszczędne i praktyczne z pewnością nieraz zadawały sobie pytanie, jak w możliwie największym stopniu wykorzystać to, co natura daje nam za darmo. Niektórzy montują na dachach swoich domów kolektory słoneczne, inni zaczynają nawet wykorzystywać energię wiatrową. Jest to jednak dość kosztowne. Ciekawym, praktycznym i tanim rozwiązaniem jest zbiornik na wodę deszczową.

woda deszczowa do podlewania roślin na deszczówkę zbiornik

Co daje zbiornik retencyjny na deszczówkę?

Zbiorniki na deszczówkę dają przede wszystkim oszczędności. Dzięki temu urządzeniu możesz wykorzystać ponownie wodę, która bez twojej ingerencji wsiąkłaby w glebę. Przy odpowiednich warunkach (wielkość dachu, ilość opadów w danym roku) można zmniejszyć dzięki zbiornikowi swoje rachunki nawet o połowę. Jeżeli do tego dodamy fakt, że przeciętnie Polak zużywa dziennie ponad 90 litrów wody, okazuje się, że uzyskujemy oszczędności, o które zdecydowanie warto zawalczyć.

Co więcej, zakup zbiornika na deszczówkę to nie tylko troska o swój portfel, ale również wyraz dojrzałości społecznej. W sytuacji, w której miliony ludzi nie mają dostępu do wody pitnej, troska o oszczędzanie jej jest wyrazem dojrzałości. W Polsce co prawda nie mamy z tym problemu, jednak nasz kraj ma w skali europejskiej (a zwłaszcza w skali świata) niewielkie zasoby wody pitnej na jednego mieszkańca. Każdy krok zapobiegający jej marnowaniu jest więc pożądany.

zbiorniki na deszczówkę do podlewania ogrodu

Jaki zbiornik na wodę deszczową wybrać?

Podstawową decyzją, jaką musimy podjąć, rozpoczynając oszczędzanie wody, jest wybór pomiędzy zbiornikiem retencyjnym na deszczówkę naziemnym i podziemnym.

Naziemny zbiornik na wodę deszczową

Zbiornik na deszczówkę naziemny montuje się zwykle przy rynnach domowych, a woda w nim zebrana przyda się zwłaszcza do nawadniania ogrodu. Siłą rzeczy zbiornik taki ma mniejszą pojemność niż podziemny, zwykle jest to maksymalnie jeden metr sześcienny wody (czyli 1000 litrów). Jeśli z kolei boisz się o jego wkomponowanie w estetykę domu, to na szczęście jest cały przekrój kształtów, kolorów, materiałów i wykończeń, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. Wybierając naziemny zbiornik retencyjny na deszczówkę, należy jednak liczyć się z prozaicznym faktem, że nie nadaje się on do magazynowania wody zimą, gdy co jakiś czas temperatura spada poniżej zera.

zbiorniki retencyjne wody deszczowej

Podziemny zbiornik na wodę opadową

Z kolei zbiorniki podziemne mogą dostarczać nam wodę niezależnie od ewentualnych przymrozków. Dzięki takiej inwestycji zyskujemy źródło darmowej wody np. do prania czy spłukiwania ubikacji. Pojemność podziemnych zbiorników retencyjnych na deszczówkę dochodzi nawet do 10 metrów sześciennych wody, zatem są o wiele większe niż omawiane przed chwilą naziemne. Oczywiście wyższa jest również cena podziemnych zbiorników na wodę deszczową. Jednak dzięki temu, że w ich wypadku mamy rozszerzone możliwości używania deszczówki (możemy ją wykorzystać choćby do spłukiwania ubikacji), inwestycja ta zwraca się szybciej niż w przypadku naziemnego zbiornika na deszczówkę.

zbiornik na wodę deszczową cena

Jak wybrać zbiornik na deszczówkę dla siebie?

Odpowiadając sobie na pytanie, który zbiornik retencyjny na deszczówkę wybrać, kluczowe jest określenie potrzeb i budżetu.

Jeśli masz niewielką powierzchnię dachu, a woda ze zbiornika przyda się zwłaszcza do podlewania trawnika w okresie letnim lub mycia samochodu — zbiornik naziemny sprawdzi się idealnie. Nadaje się on do gromadzenia deszczówki w łatwy sposób, prosto z rury spustowej, którą woda spływa z dachu, i pozwoli na wykorzystanie wód opadowych w okresach suszy do podlewania roślin. Zbiorniki naziemne ustawia się po prostu w ogrodzie pod rynny, więc nie wymagają one dużej inwestycji pieniędzy. Wystarczy kupić specjalne pojemniki do zbierania deszczówki z tworzyw sztucznych i zgromadzoną w nich wodę deszczową wykorzystywać w ogrodzie. Zbiorniki na deszczówkę często mają ciekawą formę (może to być np. ozdobna beczka), więc mogą być ciekawym urozmaiceniem aranżacji ogrodu. Takie naziemne zbiorniki na wykorzystanie deszczówki sprawdzą się w każdym domu.

A może masz duży dach i dużą rodzinę, w której zużywa się mnóstwo wody? W takim razie zbiornik podziemny będzie lepszym wyjściem. Pozwoli na wykorzystywanie wody deszczowej w gospodarstwie domowym do spłukiwania toalety czy mycia podłóg i pozwoli przeznaczyć wodę wodociągową jedynie na cele spożywcze i higieniczne. Budowa zbiorników podziemnych jest jednak dość sporą inwestycją i najlepiej zainteresować się tym proekologicznym rozwiązaniem jeszcze na etapie budowy domu. Taki łapacz deszczówki trzeba bowiem podłączyć do instalacji wodociągowej w domu, a dodatkowo żeby zamontować zbiornik na deszczówkę pod ziemią, trzeba rozkopać ogródek. Jest to więc dość duża ingerencja w otoczenie domu, a także spory koszt. Ostatecznie jednak inwestycja będzie opłacalna, zarówno dla ochrony zasobów wodnych, jak i dla domowego budżetu.

zbiornik retencyjny na deszczówkę cena

Co warto wiedzieć o zbiorniku wody deszczowej?

  • Deszczówka nie nadaje się do picia i celów spożywczych. Pamiętaj, że jest to woda ściekająca z dachu. Co prawda zanieczyszczenia mechaniczne są wyłapywane przez system filtrów, jednak używanie deszczówki do zaparzania herbaty nie jest najlepszym pomysłem.
  • Jeśli dysponujesz odpowiednimi warunkami, możesz również pomyśleć nad budową zbiornika retencyjnego na deszczówkę o dużych rozmiarach, w formie sztucznego jeziora. Cena takiej konstrukcji jest rzecz jasna wyższa niż klasycznych zbiorników naziemnych i podziemnych, jednak rozwiązanie to daje dużo więcej oszczędności i możliwości.
  • Pamiętaj również, że montaż zbiornika na deszczówkę jest nie tylko zgodny z prawem, ale wręcz pożądany z punktu widzenia państwa — niektóre samorządy pozwalają na uzyskanie dofinansowania na jego zakup. Cena zbiornika zwróci się w tym wypadku jeszcze szybciej, warto więc sprawdzić w lokalnym urzędzie, czy jest taka możliwość.