Ziemia kokosowa – jakie ma zalety i do jakich kwiatów ją stosować?
Jakie zalety ma ziemia kokosowa i do jakich kwiatów ją stosować? To nowoczesny, a jednocześnie ekologiczny produkt, który znajduje szerokie zastosowanie zarówno w ogrodzie, jak i w uprawach doniczkowych. Sprawdź, do czego służy ziemia kokosowa!
Spis treści
Włókno kokosowe: ekologiczny, sprasowany brykiet
Podłoża bezglebowe stosowane są już od dawna zarówno w uprawach roślin doniczkowych, jak i ogrodowych. Pozwalają one na utrzymywanie optymalnej kontroli nad uprawą i zapewniają bardziej obfite plony. Wykorzystuje się tu komponenty obojętne biologicznie i chemicznie lub też naturalne, jak węgiel drzewny albo torf. W ostatnim czasie jednak coraz większą rolę zaczyna odgrywać włókno kokosowe. Pozyskuje się je ze skorupy orzecha palmy kokosowej, która od wewnątrz jest porośnięta brązowymi włóknami. Włókna te suszy się, płucze i poddaje odpowiedniej obróbce (rozdrabnianie, mielenie, filtrowanie, odkażanie w wysokiej temperaturze). W kolejnym etapie obróbki uzyskaną masę formuje się w maty, brykiet, bloki lub też pozostawia się ją luzem. Warto tu wspomnieć, że włókno kokosowe wykorzystuje się jako zamiennik gleby uprawnej od dawna, a jednocześnie sprawdza się ono doskonale jako surowiec do wytwarzania szczotek, pędzli czy lin.
Podłoże z orzechów kokosowych jest naturalne i sprzyja rozwojowi roślin zielonych i kwitnących. Brykiet kokosowy składa się z milionów mikroskopijnych, gąbczastych włókien, co pozwala na równomierne, stałe rozprowadzanie wody i utrzymywanie wilgotności. Odpowiednia, duża porowatość umożliwia z kolei dostęp powietrza do podłoża na całej jego objętości. W efekcie uzyskujemy bardzo dobre warunki do rozwoju systemu korzeniowego, a co za tym idzie, części nadziemnych roślin. Jak wygląda przygotowanie podłoża kokosowego? Oto kilka ważnych informacji:
- Brykiet kokosowy kupujemy w formie brykietów, sprasowanych “cegiełek”, które po namoczeniu zamieniają się w “glebę”.
- Brykiet zalewamy wodą zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta. Po upływie wyznaczonego czasu zmienia się on we włóknistą, miękką masę, którą można wykorzystać jako samodzielne podłoże lub wymieszać z ziemią ogrodniczą (świetnie nadaje się na przykład do rozluźniania ciężkiej, gliniastej, zagęszczonej gleby.
- Jedna kostka zajmuje mało miejsca i zwykle waży około 700 g. Wystarcza to do przygotowania około 7 l podłoża do wysiewu nasion roślin egzotycznych lub innych (będziemy jeszcze o tym mówić).
- Powstałą masę mieszamy ręcznie i odciskamy z niej nadmiar wody, a następnie układamy w donicy. To lekkie podłoże, które doskonale utrzymuje korzenie siewek i nie stawia im zbyt dużego oporu.
Jakie zalety i wady ma podłoże kokosowe?
Włókna kokosowe szybko i równomiernie pobierają wodę i łatwo się je nawadnia. Po namoczeniu nie zbrylają się, dzięki czemu podłoże przez cały czas przepuszcza powietrze. Co więcej, podłoże kokosowe nie wymaga utylizacji, gdyż ulega całkowitemu rozkładowi. Co ważne, wcześniej możemy go użyć – nawet trzykrotnie. Brykiet kokosowy nie wymaga też sterylizacji (jak świeżo zakupiona ziemia), ponieważ nie ma w nim patogenów obecnych w innych podłożach. Włókna kokosowe mają obojętny odczyn pH (waha się on pomiędzy 5 a 6), dzięki czemu możemy go w łatwy sposób dostosować do wymagań konkretnych roślin, zmieniając na bardziej zasadowy lub bardziej kwasowy. W podłożu tym nie znajdziemy też żadnych insektów. Jak widzimy, ma ono wiele plusów, a to jeszcze nie wszystko.
Oto inne zalety włókna kokosowego:
- Po wykorzystaniu włókna kokosowego możemy nawieźć nim ogródek, spalić je lub po prostu wyrzucić, ponieważ jest w 100% biodegradowalne.
- Stosowanie wysiewu nasion do ziemi kokosowej może przyspieszyć wzrost roślin nawet o 30%, a ponadto nasiona te nie będą gnić (co zdarza się w przypadku zwykłej gleby wymieszanej z torfem).
- Jeśli wymieszamy ziemię kokosową z ziemią ogrodniczą, poprawimy znacznie jej przepuszczalność i chłonność.
- Ziemia kokosowa nie uszczupla naturalnych zasobów Ziemi: powstaje z surowca, który w przeciwnym wypadku byłby wyrzucony.
- Podłoże kokosowe jest odporne na działanie pleśni i chorób grzybowych.
- Włókno kokosowe nie zawiera składników pokarmowych, dlatego zamiast nawozów organicznych zaleca się tu stosowanie nawozów mineralnych.
- Ziemia kokosowa ma właściwości drenażowe, dlatego świetnie nadaje się do uprawy roślin z zastosowaniem mechanicznych systemów nawadniania.
- Włókno kokosowe jest znacznie lżejsze od zwykłej ziemi, co znacznie ułatwia jego transport.
Ziemię kokosową wykorzystuje się chętnie i z dużym powodzeniem w uprawach miejskich, na przykład w donicach i skrzynkach. Jest nie tylko łatwa, ale też znacznie czystsza w użyciu. Co ciekawe, jej zalety mogą też do pewnego stopnia stwarzać pewne niedogodności. Ponieważ jest bardzo przepuszczalna, dość łatwo przesycha, dlatego wymaga stałej kontroli wilgotności. Nie można też zapominać o jej regularnym nawożeniu. W podłożu kokosowym znajdziemy wysoką zawartość sodu, potasu i chloru (często w różnym stężeniu w poszczególnych partiach towaru). Włókna mogą być zasolone, ponieważ ich obróbka obejmuje między innymi płukanie w wodzie morskiej. Dystrybutorzy jednak w dużym stopniu likwidują nadmiar niepożądanych związków, poddając włókna kokosowe odpowiednim procesom.
Ziemia kokosowa. Do czego można ją wykorzystać?
Ziemia kokosowa może być wykorzystywana w uprawach na wiele sposobów. Jak już wspomnieliśmy, świetnie sprawdza się zarówno jako podłoże jednorodne, jak i dodatek do innych podłoży. Zwiększy chłonność gleby piaszczystej i torfowej, a w podłożu gliniastym będzie stanowić skuteczną frakcję drenażu. Niekiedy miesza się ją również z rozluźniaczem, na przykład z keramzytem. Jej neutralne pH i przepuszczalna struktura sprawiają, że można na niej uprawiać niemal wszystkie rośliny: kwiaty doniczkowe, zioła, rośliny ozdobne i jadalne. Warto zaznaczyć, że ziemię kokosową w większości stosuje się do uprawy warzyw i roślin pokojowych. Co oczywiste, wykorzystuje się ją przede wszystkim w uprawach w donicy, pojemniku czy też skrzynce. Z uwagi na lekką strukturę włókna kokosowego, stosuje się je do wysiewu nasion roślin egzotycznych (palm, dracen, bananowców) i innych. Ich siewki z łatwością rozbudowują w nim swój system korzeniowy. Włókno kokosowe doskonale nadaje się do wysiewu większości nasion roślin długo kiełkujących oraz takich, które są wyposażone w delikatne korzenie.
Czym różni się ziemia kokosowa od torfu i węgla drzewnego? Dlaczego mielibyśmy ją wybrać spośród innych, sprawdzonych i równie naturalnych podłoży bezglebowych? Znajdziemy tu kilka podobieństw, ale też kilka istotnych różnic:
- Torf, podobnie jak ziemia kokosowa, jako składnik ziemi ogrodniczej spulchnia i napowietrza substrat pod rośliny.
- Ziemia kokosowa jest tańsza od torfu.
- Włókno kokosowe zawiera dużą ilość ligniny, co powoduje zahamowanie rozwoju pleśni (cecha ta jest najważniejszą różnicą).
- Ziemia kokosowa jest wolna od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (muszek, larw, zarodników grzybów i pleśni).
- Ziemia kokosowa, w przeciwieństwie do torfu i węgla drzewnego, nadaje się do wielokrotnego użycia, jeśli wysiewamy nasiona do doniczek.
- Brykiet kokosowy ma małe rozmiary i jest bardzo wydajny, a jego objętość zwiększa dopiero dodana woda.
- Węgiel drzewny użyty w postaci gruboziarnistej stosowany jest często jako środek odkażający i zapobiegający procesom gnilnym, jakie mogą toczyć się w ziemi. Dodaje się go w ilości 25 – 30%.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat włókna kokosowego?
Gdzie kupić brykiet z ziemi kokosowej? To surowiec dostępny w powszechnej sprzedaży i można go kupić w każdym większym sklepie czy też centrum ogrodniczym. Oczywiście znajdziemy go też w sklepach internetowych i na platformach sprzedażowych. Oprócz samego brykietu kokosowego, sprzedawcy mają też dodatkową ofertę obejmującą gotowe mieszanki zawierające ziemię ogrodniczą, substrat torfowy i włókno kokosowe. Mieszanki takie powinny być stosowane jako zwykła ziemia do roślin doniczkowych, warzyw czy ziół. Stosowanie podłoża kokosowego w formie jednolitych brykietów lub w postaci domieszek pozwoli nam na uzyskanie bardziej dorodnych roślin zielonych i kwitnących przy jednoczesnym mniejszym wysiłku związanym z ich uprawą.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć kilka słów na temat wykorzystania ziemi kokosowej do większych upraw. Specjalistyczne podłoże kokosowe w formie brykietów poddaje się tu rozdrabnianiu w przeznaczonych do tego celu rynnach. Do takich upraw nadają się też maty uprawowe sypane lub prasowane, w których technologicznie zmniejsza się stopień zasolenia (a więc poziom sodu, chloru i potasu). Dodając wody do brykietu, możemy się spodziewać nawet pięciokrotnego zmniejszenia jego objętości, a w efekcie powstaje podłoże przypominające do złudzenia żyzną glebę. Tymczasem mat kokosowych nie nasącza się wodą, gdyż nie mają zdolności jej wchłaniania (dlatego też stosuje się je tylko w systemach z nawadnianiem). Nasączane są przy tym specjalną pożywką sprzyjającą odżywianiu roślin. W matach sypanych i w foliowych rękawach wypełnionych włóknem kokosowym wycina się lub wypala otwory na rośliny i drenaż.