Zwisające kwiaty na balkon – jakie wybrać
Trudno wyobrazić sobie piękniejszą dekorację tarasu niż kaskady kwiatów balkonowych. Te wiszące odmiany są w stanie szybko i efektownie ozdobić każdą, nawet niewielką powierzchnię. Wiele kolorów i odmian do wyboru sprawia, że nawet początkujący ogrodnik ma szansę zmienić swój balkon w ogród botaniczny. Wymaga to jednak przygotowania. Podpowiadamy, jakie gatunki wybrać na balkon południowy i północny i jak pielęgnować rośliny, aby odsłoniły pełnię swego piękna.
Spis treści
Kwiaty balkonowe wiszące
Zdecydowana większość roślin balkonowych o zwisających pędach nie jest odporna na mróz. To oznacza, że kwitną tylko przez kilka letnich miesięcy, a jesienią usychają i tracą kwiaty oraz liście. Możesz jednak maksymalnie wykorzystać czas, w którym kwiaty zwisające zdobią Twój balkon. Zacznij od wybrania dobrych odmian i przygotowania im stanowisk o określonym podłożu i stopniu nasłonecznienia.
Kwiaty balkonowe zwisające – odmiany
Kwiaty przeznaczone do sadzenia na balkonie czy tarasie mogą piąć się do góry lub opadać kaskadami w dół barierek. Jeżeli interesują Cię kwiaty balkonowe zwisające to masz do wyboru wiele pięknych odmian. Możesz umieścić je w wiszących pojemnikach lub donicach nakładanych na barierki. W każdej aranżacji zachwycą
Wśród najpopularniejszych kwiatów balkonowych zwisających są:
- pelargonie zwisające – popularne są zwłaszcza czerwone pelargonie bluszczolistne, choć wśród tych odmian nie brakuje roślin kwitnących na biało czy różowo. Kwitną przez całe lato aż do jesieni. Są łatwe w pielęgnacji, intensywnie obsypane kwiatami, które pną się po balustradach i ukwiecają całe tarasy,
- surfinie – mają charakterystyczne kielichowe kwiaty i występują w wielu pięknych odcieniach. Można wybrać kilka różnokolorowych odmian jednego gatunku lub zdecydować się na sadzenie w kwiatach pojedynczych. Fakt, że surfinia rozrasta się intensywnie sprawi, że szybko zacznie obficie kwitnąć,
- begonia zwisająca – rośnie na słonecznym balkonie, ale wymaga obfitego podlewania. Utrzymuje się aż do pierwszych przymrozków, ciesząc właścicieli balkonów kolorowymi kwiatami i błyszczącymi liśćmi w kształcie serc,
- werbena – początkowo jej pędy wznoszą się, aby po pewnym czasie zacząć opadać efektowną kaskadą. Werbena może mieć czerwone, purpurowe lub fioletowe kwiaty, dlatego zachwyci Cię w każdej odsłonie. Poradzi sobie na lekko zacienionych balkonach, ale najlepiej kwitnie w słońcu,
- lobelia – to drobne, delikatne kwiaty balkonowe. Występuję w dwóch odmiana – jedna rośnie do góry, a druga ma zwisające pędy. Charakteryzują ją niebieskawe kwiaty pięknie odcinające się na ciemnozielonych liściach. Rośliny balkonowe z tej grupy możesz uprawiać na słonecznym stanowisku, ale w pełnym słońcu bardzo szybko pochłania wodę z ziemi,
- fuksja – preferuje stanowiska na zacienionym balkonie, bo ostre słońce sprzyja rozwojowi chorób i atakom szkodników. Roślinę należy systematycznie podlewać, a staranna pielęgnacja sprawi, że przetrwa ona nawet kilka sezonów.
Te kwiaty balkonowe zwisające można sadzić solo choć ciekawie wygląda połączenie kilku różnokolorowych odmian obok siebie. Białe lobelie z niebieskimi, czerwone pelargonie z białymi – to wspaniałe ozdoby balkonu.
Przygotowanie stanowisk dla roślin kwitnących
Rośliny balkonowe mają własne wymagania względem pielęgnacji oraz stanowisk. Zazwyczaj preferują wilgotne podłoże, więc trzeba dbać o ich regularne podlewanie. Piękne kwiaty to nie tylko zasługa starannej pielęgnacji, ale też zakupienia odpowiednich sadzonek i wybrania odmian, które poradzą sobie w danym miejscu.
Zakup kwiatów
Najlepsza do sadzenia będzie już nieco podrośnięta roślina balkonowa. Sadzonki umieszczone w odpowiednio przygotowanej ziemi, w doniczce, szybko się przyjmują i zaczynają się rozrastać. Przy zakupie dokładnie obejrzyj, jak wygląda dana sadzonka. Nie powinna być uszkodzona, złamana ani pożółknięta, co może świadczyć o przesuszeniu korzeni lub zaczątkach choroby.
Wybór odpowiednich doniczek
Wygląd doniczki nie jest tak istotny, jak jej wielkość, kształt oraz sposób mocowania. Do sadzenia kwiatów o zwisających pędach doskonale nadają się doniczki, które można zawiesić u sufitu lub nałożyć na balustradę. Rośliny pięknie prezentują się w skrzynkach balkonowych powieszonych, bo opadając tworzą jakby kwiecistą, gęstą kurtynę.
Podłoże dla kwiatów balkonowych
Niezwykle istotne jest podłoże dla kwiatów balkonowych, które odpowiada za proces adaptacji i ukorzenienie się rośliny. Każdy gatunek ma nieco inne preferencje glebowe, lecz nie musisz się tym martwić. Większość przyjmie się w uniwersalnej ziemi kwiatowej – żyznej i dobrze przepuszczalnej. Najbardziej optymalne pH to 6-7.
Wybór miejsca uprawy
To ważne, gdzie postawisz swoje kwiaty balkonowe. Niektóre lubią stać w lekkim półcieniu, inne wolą znajdować się w pełnym słońcu. Ważne jest ich częste podlewanie, ale też osłonięcie od wiatru. Silne podmuchy mogą łamać pędy i kwiaty. Podobnie jak silny zacinający deszcz czy grad. Zmienne warunki atmosferyczne latem nie należą do rzadkości, dlatego miejsce dla wiszących doniczek powinno być choć częściowo osłonięte.
Podlewanie kwiatów balkonowych
Zwróć uwagę na to, że niemal każda odmiana wisząca kwitnie obficie i ekspresowo się rozrasta. To oznacza, że zwiększa się zapotrzebowanie rośliny na wodę i składniki pokarmowe. Dostarczysz je razem z wodą, choć niekoniecznie “kranówką”. Ta może być bogata w chlor, co uszkodzi delikatne pędy dorastające. Lepsza będzie deszczówka lub woda ze studni. Zawsze możesz ją wzbogacić dodatkiem odżywczym przeznaczonym dla kwiatów balkonowych. Latem rośliny balkonowe wymagają regularnego podlewania, nawet dwa razy dziennie (nasłonecznione balkony).
Podlewanie kwiatów balkonowych jest dość żmudne, ale ten proces można łatwiej kontrolować za pomocą drenażu. Warstwę keramzytu lub żwirku należy umieścić na dnie doniczki jeszcze przed wypełnieniem jej ziemią i umieszczeniem sadzonek.
Nawożenie roślin balkonowych
Nawożenie takich odmian jak pelargonia zwisająca nie jest obowiązkowe, choć bardzo się przydaje. Trzeba jednak dobrać odpowiedni preparat. Np. zbyt duże stężenie azotu powoduje przerost liści kosztem kwiatów i sprzyja zapadaniu na choroby grzybowe. Dość kruche pędy wzmocni dedykowany kwiatom balkonowym nawóz wieloskładnikowy.
Pielenie chwastów
Kwiaty balkonowe raczej nie są narażone na chwasty. Te pojawiają się głównie na rabatach. Gdy jednak zauważysz nieproszonych gości wśród roślin o zwisających pędach, nie wahaj się usunąć ich wraz z korzeniami.
Ochrona przed zimnem
Żmudna i pracochłonna pielęgnacja sprawi, że Twoje kwiaty balkonowe zwisające będą pięknie prezentowały się nie tylko w bieżącym sezonie, ale też za rok. Wystarczy ściągnąć je i przezimować w ciepłym miejscu – pokoju lub garażu. Zrób to jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków, które mogą mocno uszkodzić ich liście oraz ich kwiaty.
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Czasem problemem kwiatów mających płożące pędy okazują się choroby i szkodniki. Jednak zazwyczaj wynikają one z błędów popełnianych podczas podlewania i nawożenia. Najpopularniejsze rośliny są dość wytrzymałe, lecz w razie widocznych uszkodzeń, warto wzmocnić je specjalnym nawozem lub odżywką.
Chcesz cieszyć się widokiem skąpanego w kwiatach, pachnącego balkonu? Odmiany do wiszących doniczek świetnie sprawdzą się nawet na niewielkiej powierzchni, zarówno na balkonie, jak i poza nim. Możesz umieścić je w wiszących doniczkach, dbając o ochronę przed mocnym deszczem i wiatrem, zawiesić na barierkach lub ustawić na kwietnikach. Każda z kompozycji wymaga regularnego podlewania czy nawożenia, ale za to odwdzięczy Ci się wspaniałym wyglądem – nawet przez kilka lat z rzędu!